İstanbul Aksaray’da Ciğeristan’a uğrayın!


0
Belli aralıklarla uğradığım Ciğeristan’ı sizlere tanıtmaya karar verdim. Bu lezzetten mahrum kalmamalısınız. Fırsat buldukça Ciğeristan’a gelip ciğer veya diğer kebapların tadına bakın.
Kuzu Ciğerin Ustaları…

Ciğeristan konusu nereden çıktı?
Ağabeyim yurt dışında çalıştığı için oralarda yiyemediği şeyleri geldiğinde tüketme telaşesine giriyor. Ciğeri de oldukça sever. Hal böyle olunca ortak bir noktada buluşalım düşüncesiyle Aksaray metrosunda bir araya geldik. Karnımız da aç! E hadi şurada bir yemek yiyelim diyerek başladı Ciğeristan serüveni.
Ciğeristan oldukça salaş bir mekan

Aksaray’daki lokantaların bir çoğu kapı önüne masa sandalye atar. Burası da aynı. İçeride oturma imkanı olduğu gibi bizim gibi duman altı olmak istemeyenler de dışarıda oturabiliyor. Gerçi biz yaz zamanında gittiğimiz için içeride klimalı ortamda yemeğimizi yedik.

Ciğeristan’da ne yiyebiliriz?

Adı üstünde burası ciğer odaklı bir işletme. Fakat gelen yabancı turistleri de pas geçmemek adına ilave bir kaç kebap çeşidi eklenmiş. Malumunuz bu Avrupalılar ciğer gibi şeyleri yemiyorlar. Ciğeristan Menüsü içerisinde siz de damak tadınıza uyan bir şeyler bulabilirsiniz.

Ciğeristan’da ücretsiz verilen ikramlar burada hazırlanıyor

Ayranlar hariç diğer her şey ikram!

Türk insanı için ikramlıkların önemi…

Malumunuz biz Türkler ikramlık olayını acayip severiz. Yiyeceğimiz şeyin yanında çeşit çeşit ikramlıkları görünce aklımız başımızdan gidiyor. Bir de bunu turistlere yaptığınızı bir düşünün? Adamlar her şeyi en ince detayına kadar ödedikleri için “bunlardan para almıyoruz” dediğinizde aval aval adamın yüzüne bakıyorlar.

Kolları sıvadık ciğerleri bekliyoruz

Ağabey-Kardeş 3. Ciğeristan Buluşması

Müşteriler daha çok erkeklerden oluşuyor

Mekan içerisinde ciğer merakı sadece biz erkeklerde mi var? diye düşünmeden edemedim. Yemek yediğimiz süre içerisinde içeriye hiç hanımefendilerden teşrif eden olmadı. Ciğer faydalıdır, yiyin gari!

Müşterilerin çoğu erkeklerden oluşunca, yer bulamayan diğer müşteriler masanızın kenarına kıvrılabiliyor. Muhtemelen ya Kazakistanlı ya da Japon (çekik gözlüydü işte) bir arkadaş biz ciğerleri gömmeye başlayınca masanın kenarından kıvrıldı. Ben ciğerleri soğan ile birlikte lavaşa sarmaya başlayınca adamın bakışkarını görmeniz lazımdı. En azından 5 dakika sipariş veremedi. İzlemeye doyamadı mübarek! 😀

Ciğeristan Kuzu Ciğeri

Ciğer sevenler bilir, kuzu ciğeri daha lezzetlidir. Ciğeristan bu sebeple kuzu ciğerinden başka ciğer kullanmıyor. Lezzetinin ve şöhretinin kaynağı kuzu ciğeridir! Ha unutmadan burada ayranı açık için. Bol köpüklü ve kıvamında gelen ayranı bir içen bir daha içiyor.

Köpüğün yarısını hüplettim, fotoğraf çekmek sonradan aklıma geldi 🙂

Ciğeristan’da Fiyatlar nasıl?

Evet, herkesin merak edeceği bir diğer konu. Ciğeristan’a geldik. Ortalama ne kadar hesap öderiz? Lezzetli ciğer ve kebapların çok ucuz olmadığını söylemeliyim. Fakat buna değer mi? Elbette değer. Ağabeyimi sizler için model olarak kullandım. Fiyatları ve ikramları aşağıdaki fotoğraflardan görebilirsiniz.

Azıcık pahalı ama…

Ciğeristan Otopark imkanı var mı?
Aksaray metrosunun olduğu bölgeyi bilenler bilir. Bölgede otopark imkanı olan oteller hariç mekan yok. Meydan olduğu için sokaklar dar ve otopark olarak kullanılabilecek bir alan bulunmuyor. Peki, ne yapacağız?Metronun hemen yanında katlı otopark var. Orada aracınızı bırakıp 200 metre kadar yürümeniz gerekecek. Hem aracınız muhafazalı bir alanda olur hem de rahat edersiniz. Ücreti nedir diye soranlar için 0-1 saat arası 8 tl, 1-2 saat arası zannediyorum 12 tl idi.

Aksaray Ciğeristan’a nasıl giderim?

Aksaray Metrosunun hemen yanı başında görmemeniz imkansız. Aksaray Metrosunun girişine gelince kafanızı kaldırın bulursunuz.

Ciğeristan ortamı, garsonları ve hizmeti ile alakalı…

Ciğeristan Aksaray ortam değerlendirmesi

Öncelikle mekana değinelim. Temiz ve salaş bir yer. Mekana girdiğinizde sizi rahatsız edecek bir şey görünmüyor. En azından bana denk gelmedi. Kebapçıların kabusu sıcak ve dumanlı ortam burada yok. Klima yeteri kadar soğutmasa da iş görür vaziyetteydi.

Ciğeristan’da Garson Olmak

Öncelikle Ciğeristan marka olmayı başarmış düzgün bir yer fakat garsonların nasılsa müşteri buraya geliyor rahatlığı, gelen müşteriyi güler yüzle karşılamamaları işletme için olumsuz bir durum. Bir iki garsonun kıyafeti taşıdıkları yemeklerden ötürü kirlenmişti, yedek kıyafetleri olmalı… Şık ve temiz gezmeliler. Ciğeristan’a yakışmayacak hal ve tutum doğrusu…

Bir diğer konu ise yemek sonrası çay ikramları… Genelde çayları toplu servis ediyorlar. Hal böyle olunca yemeğini erken bitiren fazla bekliyor. Yahut bitiremeyenin önüne çay geliyor. Biz yemek sonrası iki çay istedik fakat hesabı ödedik bitti gelen giden olmadı. Çay servisinin saatini kaçırdık galiba!

Sağlık olsun…


Like it? Share with your friends!

0
Aykut Özcan

15 yıldır IT sektöründe aktif olarak çalışıyorum. Yazma eğilimim sebebiyle şiir ile başladığım serüvenim bugün Blog yazmakla devam ediyor. Aklıma, vicdanıma, ruhuma uydurabildiğim, sığdırabildiğim konuları burada ele alacağım.